
Et rum for dialog, nærvær og meningsfulde møder
Den 2. oktober 2025 dannede Bella Center Copenhagen rammen om det syvende møde i European Political Community (EPC), hvor europæiske stats- og regeringsledere mødtes med repræsentanter fra centrale europæiske og internationale institutioner.
EPC er skabt som en platform for politisk og strategisk dialog på tværs af Europa. Det stillede særlige krav til omgivelserne: Der skulle være plads til de større samtaler og de mere formelle møder, men også til de mindre øjeblikke, hvor dialogen kunne fortsætte i mere rolige og uformelle rammer.
I det 970 m² store VIP-loungeområde var møbler fra Ro Collection med til at skabe varme, ro og nærvær i Bella Centers store arkitektoniske rammer. Indretningen blev bygget op omkring forskellige zoner, som gav mulighed for at mødes på flere måder gennem dagen.

Naturlige samlingspunkter
Salon borde kombineret med Regatta- og Hybrid stole skabte åbne samlingspunkter med plads til dialog på tværs. Her gav møblernes enkle linjer og varme materialer karakter til de store rum uden at dominere dem.
Komfort og materialitet var et vigtigt omdrejningspunkt i hele indretningen. Nøje udvalgte tekstiler og læder tilførte blødhed og en taktil kontrast til Bella Centers store, moderne omgivelser og var med til at gøre loungeområdet mere imødekommende.

